Opis
Jacek Yerka (właśc. Jacek Kowalski (ur. 1952 w Toruniu) – polski artysta, malarz surrealista i projektant plakatów oraz ilustrator.
W 1976 ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pierwszych latach po studiach projektował plakaty pokazywane m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, biennale w Lahti oraz w Warszawie. Od 1980 poświęcił się malarstwu. Tworzy surrealistyczne kompozycje i baśniowe pejzaże. W 1995 artysta został laureatem “nagrody World Fantasy”. Wydawnictwo “Morpheus International” wydało album The Fantastic Art of Jacek Yerka.
Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach projektował plakaty pokazywane m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlona Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. „Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo „Morpheus Intenational” wydało album „The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty.
Swoją poważną karierę rozpoczął od projektowania plakatów na drugim roku studiów. W Polsce pierwszy sukces odniósł, zwyciężając w konkursie zorganizowanym z okazji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Brał również udział w wydarzeniach zagranicznych, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień. W roku 2010 stworzył plakat na obchody 777-lecia Torunia. Od 1980 r.,po wystawie indywidualnej w Galerii Grażyny Hase,zajął się wyłącznie malarstwem, które zaowocowało międzynarodową sławą. Jacek Yerka tworzy surrealistyczne pejzaże pełne baśniowych i abstrakcyjnych elementów, stosując farby akrylowe oraz pastele. Jego styl określa się mianem realizmu fantastycznego. Inspirację stanowią dla niego artyści tacy jak: Hieronim Bosch, Jan van Eyck czy Albrecht Dürer, ale także doświadczenia z dzieciństwa, sny oraz podróże po polskiej wsi.